Evaluation of the Concept2 Secondary Schools Indoor Rowing League 2014-2015

On 24th April 2015 the evaluation ceremony of VII. Concept2 Secondary Schools Indoor Rowing League 2014-2015 took place in Banská Bystrica.

Teams were awarded in all five categories: Girls (Years 1 - 2), Girls (Years 3 - 4), Boys (Years 2 - 2), Boys (Years 3 - 4) and Teachers and Friends of School.

The announcement took place at Andrej Sládkovič Grammar School, well-known to the rowers, right after the end of the V. Slovak Secondary Schools Indoor Rowing Championship, at which the best schools from all over Slovakia and also foreign participants from the Czech Republic, Poland and Serbia participated.

Category: Year 1-2 Girls 

Place Team name School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1. Torpédoborkyne GAS, Banská Bystrica 100 99,32 100  98,98  99,46  100  597,76 
2. Pirane Gymnázium bilingválne, Žilina 99,20  100  97,71  100  100  99,69  596,60 
3. Doroty Hotelová akadémia, Brezno 93,91  92,47  94,16  92,41  92  94,40  559,35 
  Noname girl Zespół Szkół , Połaniec  83,23  83,01  87,48  84,12  92,23  84,88  514,95 
4. Baxeemky Školský internát, Košice  88,11  88,31  176,42 

Category: Year 3-4 Girls 

Ranking Team name School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1.  Kosatky  GAS, Banská Bystrica  100  99,64  100  99,62  100  98,73  597,99 
2.  Nindže  Hotelová akadémia, Brezno  97,86  100  98,90  100  96,33  100  593,09 
3.  I.T.-čkárky  GĽŠ, Zvolen  91,83  93,85  89,71  92,91  88,86  86,30  543,46 
  EBOLA-TEAM  Zespół Szkół , Połaniec  79,83  84,01  92,04  96,83  91,44  89,51  533,66 

Category: Year 1-2 Boys

Ranking Team name School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1.  Veslári  SOŠ IT, Banská Bytrica  99,36  99,20  100 100  100  100  598,56 
2.  Torpédoborci  GAS, Banská Bystrica  99,47  99,22  97,56  98,83  98,87  96,95  590,90 
3.  Ergoelit12  SPŠ el-it, Dobruška  97,09  96,75  97,60  97,42  98,57  95,13  582,56 
4.  Vráskavce  Gymnázium bilingválne, Žilina  89,73  85,70  88,14  87,34  84,09  90,86  525,86 
5.  Draci  SOŠ technická, Galanta  100  100  94,21  98,21      392,42 
6.  MVKT  Hotelová akadémia, Brezno  95,30  89,01  184,31 
  Noname boys  Zespół Szkół , Połaniec  90,61  90,78  181,39 
7.  Medvedi  Školský internát, Košice  64,68  75,29  139,97 
8.  Monsters  Spojená škola, Prešov  95,60  95,60 
9.  Gepardi  Školský internát, Košice  85,17  85,17 

Category: Year 3-4 Boys

Ranking Team name School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1.  Ergoelit 34  SPŠ el-it, Dobruška  100  100  100  100  99,34  97,90  597,24 
2.  GIGA Sharks  GAS, Banská Bystrica  95,58  99,77  98,49  98,82  100  100  590,77 
3.  MASTERS  Hotelová akadémia, Brezno  94,63  95,45  91,73  92,36  94,70  95,36  564,23 
4.  GBZA team  Gymnázium bilingválne, Žilina  81,07  91,16  87,33  86,40  88,99  87,61  522,56 
5.  Plťkári 2  SOŠ IT, Banská Bystrica  85,40  93,40  87,28  92,51  91,86  450,45 
6.  Bodybuilders  SOŠ technická, Galanta  96,14  99,85  96,60  94,72  387,31 
7.  Bryndziari  GĽŠ Zvolen  77,96  - 86,47 82,44  87,12  333,99 
8.  Veslonôžky  GĽŠ Zvolen  77,50  77,42  85,27  84,76  324,95 
9.  Astatoro  Spojená škola, Prešov  97,49  99,63  98,52  295,64 
10.  Diesel  Zespół Szkół , Połaniec  97,58  95,17  97,39  - 290,14 
11.  IV CTE  Zespół Szkół , Połaniec  81,74  91,49  92,80  266,03 
12.  Tupolev  Školský internát, Košice  91,96  87,92  179,88 

Category: Teachers and Friends of School

Ranking Team name School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1.  MEGAsharks  GAS, Banská Bystrica  100  100  100  100  100  100  600 
2.  Technici  SOŠ technická, Galanta  88,37  88,65  83,63  260,65 
3.  Košičane  Školský internát, Košice  80,86  80,71  161,57