Veslovanie - doplnkový tréning pre bežcov

Nikde nie je napísané, že jedinou kardio aktivitou, ktorej sa má bežec venovať, je iba beh.

Pri behu sú nerovnomerne zaťažované niektoré svalové partie a môže dôjsť k vzniku svalovej nerovnováhy. Okrem toho je beh záťažou pre pohybový aparát a to hlavne pre kĺby. Tiež je dôležité predchádzať tomu, aby sa beh nestal nudným či povinným stereotypom. Preto si treba zvoliť doplnkové kardio aktivity k behu, ktoré dokážu beh z časti nahradiť, teda sú pri nich zapájané podobné svalové skupiny ako pri behu a sú spestrením tréningového plánu.

Vhodným doplnkom k behu je aj veslovanie na veslárskom trenažéri. Je to komplexné cvičenie, ktoré zlepšuje kondičku, posilňuje svaly horných i dolných končatín a pomáha spaľovať tuky a to všetko bez zaťaženia kĺbov. Bežcom určite prospeje, keď do svojho tréningového plánu začlenia veslársky tréning minimálne raz do týždňa.

Nohy pri veslovaní produkujú asi dve tretiny energie, ktorú na cvičenie vynaložíme. Pri veslovaní pracujú predovšetkým svaly prednej strany stehna, štvorhlavý a priamy stehenný sval, vnútorné svaly stehien a zadné strany stehien – hamstringy a ďalej lýtkové svaly.

V poslednej fáze záberu pracujú paže – tricepsy a deltové svaly. Okrem toho sa pri veslovaní aktívne zapájujú hlboké brušné a chrbtové svaly, trapézy a svaly medzilopatkové. Niet divu, že po  niekoľkých tréningoch na trenažéri ucítite práve tieto partie. Správne vykonávané veslovanie postupne spevňuje stred tela a chrbát a pomáha držať rovný postoj.  

Zamestnanci spoločnosti Concept2, ktorí sú bežeckými nadšencami, pravidelne absolvujú na veslárskom trenažéri rôzne tréningy ako napríklad veslovanie na vzdialenosť 5 km, maratón alebo ultramaratón.

Uviedli nasledovné najobľúbenejšie dôvody prečo si namiesto behu niekedy zaveslujú na veslárskom trenažéri:

  1. Veslovanie nezaťažuje pohybový aparát.
  2. Na jednom stroji si precvičíte väčšinu potrebných svalov a navyše si môžete tréning prispôsobiť  jednoduchým nastavením záťaže a úpravou tempa. Veslovanie odporúčame naozaj všetkým typom bežcov, na trenažéri môžete trénovať ako šprint, tak vytrvalosť. Záleží na intenzite a vzdialenosti. Nemusí ísť vyložene o silový tréning – s ľahšou záťažou a rýchlym tempom môžeme veslovanie zaradiť ako cardio zložku tréningu, s vysokou záťažou a pomalým tempom, potom je to skôr posilňovanie. Trénovať môžeme i vytrvalosť, čo do počtu najazdených kilometrov nebo odveslovaných minút či hodín so zvolenou záťažou..
  3. Ak ste sa zranili pri behu, veslovaním na trenažéri si môžete udržiavať kardiovaskulárnu kondíciu. Pred každým tréningom sa poraďte so svojím lekárom či je pre vás takéto cvičenie vhodné.
  4. Bezpečný tréning. Nie ste vystavený rizikám ako pri behu na izolovaných miestach, či pri premávke na ceste.
  5. Veslovať na trenažéri môžete za akéhokoľvek počasia.
  6. Merateľnosť a porovnateľnosť výsledkov prostredníctvom výkonnostného monitora PM5.
  7. Motivácia – okrem svojich bežeckých cieľov si môžete stanoviť aj veslárske ciele. Môžete sa zapojiť do veslárskych súťaží (Concept2 challenge), alebo si zacvičiť prostredníctvom tréningového podcastu Concept2.

Zdroje článku:

www.concept2.com

www.hnonline.sk