10 otázok pre Petra Parka

Peter Park je trojnásobným víťazom najťažšieho triatlonu na svete a súčasný rekordný držiteľ niekoľkých vytrvalostných súťaží, medzi ktoré patrí ultra-maratón Catalina 50 míľ. Peter má ako tréner a kondičný tréner 28 rokov skúseností s elitnými športovcami, celebrizami, špičkovými hudobníkmi, ale aj s bežnými občanmi, ktorí sa vážne zaoberajú svojou kondíciou, mobilitou a dlhovekosťou. Prečítajte si viac o Petrovi.

Kedy ste prvýkrát počuli meno Concept2 alebo vyskúšali niektorý z produktov?
Odvtedy, čo som prvýkrát začal trénovať klientov v roku 1995, Concept2 veslársky trenažér bol vždy základom všetkých mojich programov. Dalo by sa povedať, že Concept2 bol v mojom základe od začiatku mojej kariéry, teda už v polovici 90. rokov.

Pamätáte si na vaše prvé cvičenie na stroji Concept2? Čo ste si najprv mysleli? Pamätáte si, ako ste sa potom cítili?
Moje prvé cvičenie bolo 10 x 1000 metrov s 1 minútovou pauzou na veslárskom trenažéri s klientom z Austrálie, ktorý bol konkurenčným veslárom na vysokej škole. V tej dobe bol trochu robustný a ja som bol uprostred profesionálnej triatlonovej kariéry. Vtedy sa produkt Concept2 rýchlo stal mojím najobľúbenejším.

Ktoré produkty Concept2 používate? Prečo ste si vybrali tieto produkty? Ako zlepšia váš tréning?
Pravidelne používam veslársky trenažér, SkiErg a bicykel. V súčasnoti BikeErg používam takmer každý deň, pretože v lete robím preteky Leadville Trail 100 MTB. Veľa pracujem a stacionárny bicykel je mojou jedinou možnosťou na tréning neskoro večer. V telocvični mám každý typ stacionárneho bicykla, ale bicykel Concept2 je mojím najobľúbenejším.

Číslo jedna pre mojich klientov je SkiErg. Vďaka SkiErgu môžu precvičiť celé telo a prepojiť všetky časti tela. Stanú sa silnejšimi, ale ak nepripoja ramená a boky nikam sa nedostanú.

Ako do vášho programu začleňujete zariadenia Concept2?
Používam ich pre všetky formy kardio tréningov. Používam základné kardio spolu s krátkymi vysoko intenzívnymi tréningami.

S akými typmi športovcov pracujete predovšetkým?
Trénujem ľudí zo všetkých oblastí života. Profesionálnych športovcov vo všetkých športoch, vrátane motokrosu, baseballu, basketbalu, ale aj špičkových generálnych riaditeľov, deti a ľudí, ktorí chcú všeobecnú zdatnosť.

Aký je váš obľúbený tréning?
Práve teraz, 60-70k na BikeErgu, rovnako ako intervaly 10 x 2500 m na bicykli alebo kratšie výkonové šprinty na SkiErgu, ako napríklad 4 x 10 sekúnd s 30 sekundovou pauzou počas 5-6 kôl.

Akú radu by ste dali niekomu, kto by prvýkrát používal zariadenie Concept2?
Buďte trpezliví, popozerajte si videá na YouTube pre správnu techniku.

Na ktorých trénerov alebo športovcov sa pozeráte?
Mám pocit, že sa môžem učiť od akéhokoľvek trénera na akejkoľvek úrovni. Vždy hľadám mladších chlapcov na motiváciu a nové nápady. Obdivujem mnohých športovcov.

Čo vás inšpiruje k tomu, aby ste pokračovali?
Ja milujem celú svoju prácu. Aj keď v skutočnosti je pre mňa ťažké ju nazvať prácou. Stretol som sa s viacerými zaujímavými ľuďmi, ktorí mi pomohli definovať, ako žijem svoj život a potom som si to dokázal predstaviť už aj ja.

Fotogaléria