Šport C2 Indoor Rowing

Hľadaj články
Úvod / Porovnanie veslovania na veslárskom trenažéri, spinningu a behu

Porovnanie veslovania na veslárskom trenažéri, spinningu a behu

Porovnanie účinnosti cvičení:
veslovanie na veslárskom trenažéri, spinning a beh

 

Typ cvičenia Popis Zapojené svalové partie Výhody Nevýhody
VESLOVANIE NA VESLÁRSKOM TRENAŽÉRI Veslárske trenažéry sú považované za jednu z najlepších foriem domáceho tréningu. Veslársky trenažér je vhodný pre všetkých bez ohľadu na vek (cvičiť môžu deti, aj seniori), kondíciu, váhu atď. Môžte na ňom cvičiť doma v obývačke, ale aj vo fitnesscentrách. Môžete cvičiť individuálne, alebo sa zapojiť do tzv. Crew Class, teda skupinového cvičenia, ktoré vedie vyškolený instruktor. Cvičenie na veslárskom trenažéri zapája všetky hlavné svalové skupiny. Pri správnom cvičení je zapojených do tréningu 80 % všetkých svalových skupín ľudského tela, predovšetkým svaly prednej strany stehna (štvorhlavý a priamy stehenný sval); sedacie svaly a zadna strana stehien (hamstringy), v menšej miere tiež lýtkové svaly. Pri záberoch sa tiež posilňujú ruky, najmä tricepsy a deltové svaly, hlboké brušné a chrbtové svaly, aktívne sa tempa zúčastňuje sval trapézový a mezilopatkové svalstvo.

Tréningom znižuje nadváhu, výrazne redukuje hmotnosť a podporuje spaľovanie. Má značné pozitívne účinky cvičenia na mnohé zdravotné riziká,
- efektívne znižuje vysoký krvný tlak, obmedzuje riziko infarktu, je prevenciou artritídy, znižuje pravdepodobnosť ochorení mnohých typov nádorových ochorení a Altzheimerovu chorobu atď.  Pravidelný tréning na veslárskom trenažéri má pozitívny vplyv na krvný tlak a znižuje kľudový a záťažový pulz. Optimálne zaťažuje srdce a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc.
Je skvelým aerobným cvičením bez otrasov a nárazov, ktoré je naviac šetrné ku kĺbom.

Dlhodobým nesprávnym cvičením (ohnutý chrbát do oblúka) si môžete preťažiť bedernú časť chrbtice

 

Typ cvičenia Popis Zapojené svalové partie Výhody Nevýhody

 SPINNING

Ide o špecifickú aeróbnu aktivitu prevádzanú na špeciálnych stacionárnych bicykloch pod dozorom inštruktora. Tempo hudby a teda aj zaťaženia sa mení a tak dochádza k odbúravaniu tukov. Tento druh hodiny je určený pre osoby, ktoré príliš neobľubujú choreografie aerobikových lekcií. Zapojené sú predovšetkým dolné končatiny. Precvičuje sa najmä sedacie svalstvo, svalstva prednej a zadnej strany stehna, svalstva bokov a lýtok. Je zameraný pre širokú verejnosť
- možnosť individuálneho tréningu, alebo spoločných tréningov, kde sú jednotlivé lekcie vedené kvalifikovanými inštruktormi, ktorí vás motivujú a podporujú
- zvyšuje fyzickú kondíciu
- odbúrava tukové zásoby
- dochádza k formovaniu svalstva dolných končatín
- nezaťažuje kĺby
Pri dlhodobom cvičení môže spôsobovať problémy s krčnou chrbticou.
Cvičenie neprimerane zaťažuje len niektoré svaly, pričom ostatné zaháľajú. vzniká svalová nerovnováha, ktorá sa prejavuje preťažením svalov v oblasti krčnej chrbtice, pokiaľ svaly na prednej strane trupu a brucha nemajú nijakú námahu a ochabujú.
Pre ženy je nevýhodou, že pri jazde na bicykli sú málo ovplyvňované práve tzv. problémové ženské partie. Je potrebné ho doplniť iným druhom športu,
- nie je vhodný pre ľudí so srdcovými slabosťami a vysokým krvným tlakom, kŕčovými žilami, s prejavmi zápalu žíl a trombóz.

 

 

Typ cvičenia Popis Zapojené svalové partie Výhody Nevýhody
BEH Beh je spolu s chôdzou najprirodzenejším pohybom. Posilňuje svalstvo nôh a podporuje zlepšenie látkovej premeny.  Zlepšuje kondíciu, držanie tela a podporuje lepšie znášanie psychickej záťaže. Vzhľadom na to, že sa pri behu aktívne zapájajú takmer všetky svaly ľudského tela, formuje celú postavu a nielen jednotlivé svalové partie. Zapojené sú predovšetkým dolné končatiny. Precvičujú sa lýtkové a stehenné svaly, v obmedzenej miere svalstvo horných končatín. Beh môže praktizovať prakticky ktokoľvek vrátane ľudí s nulovou kondíciou.
Individuálna voľba tempa a aj beh striedaný s chôdzou je účinnejší než väčšina ostatných športov.
Účinný pri chudnutí a zlepšení kondície.
Kladie výrazne vyššie nároky na energetický výdaj aj na samotné pohybové ústrojenstvo, predovšetkým na kĺby (členky a kolená), ktoré sú v dôsledku otrasov namáhanejšie. Behanie nie je vhodné pre ľudí s nadváhou, pretože predstavuje príliš veľkú námahu a zaťaženie kardiovaskulárneho systému, - nevyhnutná je kvalitná športová obuv.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svalové skupiny