Šport C2 Indoor Rowing

Hľadaj články
Úvod / Trenažéry C2 / Tréning / Najbežnejšie tréningové chyby

Najbežnejšie tréningové chyby

1. Nešpecifikovaný cieľ
Rozmýšľajte o tom, čo chcete dosiahnuť. Chcete sa stať zdravším, či prekonať svetový rekord? Nech je to čokoľvek, nedosiahnete to hneď. Je potrebné stanoviť si postupné kroky. K tomu sa dajú použiť nasledovné tréningové programy vhodné pre váš tréning na veslárskom trenažéri Concept2. Pomocou monitoru PM3 a PM4 si stanovte svoje ciele. Poznamenajte si dosahované časy a vzdialenosti v každom období a najmenej jeden krát za mesiac urobte vyhodnotenie dosiahnutých výsledkov.

2. Postupné rozohriatie a ukľudnenie
Veľmi dôležité je zahriatie organizmu pravidelne pred každým zaťažením. Cvičte ľahko 5´na veslárskom trenažéri. Tým sa pripravíte na záťaž. Potom si dajte krátku prestávku s preťahovacím cvičením. Je dôležité nepreťahovať sa, keď nie ste zahriaty. Po skončení cvičenia je veľmi dôležité postupné ukľudnenie. Ak okamžite skončíte tréning, budete mať vysokú srdcovú frekvenciu a v svalstve sa vytvorí nadmerné množstvo kyseliny mliečnej. Lepšie je zostať na trenažéri a počas kľudnej jazdy 2-3 minúty nechať klesnúť srdcovú frekvenciu.

3. Nedostatok tekutín
Počas dlhšieho zaťaženia strácate väčšie množstvo tekutín vplyvom potenia. Tým sa stupňuje únava počas záťaže a spomaľuje sa regeneračný proces. Preto je dôležité stratu doplniť pitím pred, počas aj po tréningu.

4. Zlá technika
Ignorovaním techniky strácate šancu k lepším výsledkom a výkonom. Venujte čas štúdiu informácií o technike jazdy. Vždy sa snažte pohyb vykonať plynule silou a zároveň uvoľnene (prirodzene), vychádzajte z práce nôh.

5. Záťaž (klapka ventilátora) je nastavená príliš vysoko
Je mylnou predstavou, že cvičením s veľkým zaťažením sa dosahuje veľký výkon. Nastavenie záťaže nie je merítkom kvality ani kvantity výkonu. Intenzita cvičenia je závislá na tom, ako dôrazne ťaháte za madlo a je vypočítavaná a zobrazovaná na monitore. Cvičenie s príliš vysokou záťažou obmedzuje váš tréningový program, znižuje a skracuje plný výkon. Vaše skutočné úsilie je vypočítané na monitore bez ohľadu na nastavenie klapky ventilátoru.

6. Príliš tvrdý tréning
Väčšina tréningov by mala byť vykonaná nižšou intenzitou a pri nižšej srdcovej frekvencii. Ak trénujete príliš tvrdo, vaše telo povie „NIE“ a do tréningu nasledujúceho dňa sa nezotaví. Určite dodržujte jeden deň v týždni bez ťažkej fyzickej záťaže.

Svalové skupiny