Šport C2 Indoor Rowing

Hľadaj články
Úvod / Trenažéry C2 / Lyžiarske trenažéry / Tréning na biatlon

Tréning na biatlon

Čo je to biatlon?

Severský šport biatlon je kombináciou dvoch športov - behu na lyžiach a streľby na cieľ. Každý z nich je sám o sebe dosť náročný. Ich kombinácia sa môže zdať takmer nezvládnuteľná. Predstavte si ako na bežkách finišujete 3-kilometrové kolo v náročnom teréne s prudkým stúpaním a prichádzate na strelecké stanovište, srdce a pľúca vám pracujú naplno a vy sa musíte ukľudniť tak, aby ste zo vzdialenosti 50 metrov trafili 5x na cieľ. Je to skvelý šport!

Biatlon je veľmi populárny hlavne v Európe. Nie je neobvyklé, keď na majstrovstvá sveta príde viac ako 25 tisíc fanúšikov a milióny ďalších ich sledujú v priamom televíznom prenose. Kombinácia dvoch rôznych disciplín – lyžovania a streľby – pridáva na nepredvídateľnosti výsledku pretekov a teda aj vzrušenie, napätie, špekulovanie a potenciál na prekvapenie.

Biatlonisti na medzinárodnej úrovni sú prekvapivo konzistentní, presní a rýchli, ale aj oni môžu mať dni, keď sa im nedarí, a naopak menej konzistentní biatlonisti môžu mať  dni keď podávajú skvelé výkony. Naviac, výsledok preteku sa môže zmeniť v priebehu pár sekúnd počas streľby na terč: každý nezasiahnutý cieľ má za následok pokutové kolo, ktoré sa musí odlyžovať (v prípade  individuálneho preteku sa udelí trestný čas), čo má za následok okamžitú zmenu poradia súťažiacich. Presné zásahy do cieľa môžu posunúť súťažiaceho do vedúcej skupiny a keď netrafí cieľ je to naopak. Najlepší biatlonisti sú takí, ktorí dobre strieľajú a tiež rýchlo lyžujú, takže aj keď netrafia pár krát na cieľ, stále sa udržia vo vedúcej skupine.

Trénovanie na biatlon je časovo pomerne náročné. Biatlonisti si musia do svojho tréningu zahrnúť približne rovnaký počet hodín lyžovania ako lyžiari na bežkách a taktiež musia trénovať streľbu na cieľ.  Niekedy sa tréning robí „kombinovane“ – teda streľba a vytrvalostný tréning; inokedy sa streľba trénuje ako „slowfire“ kde sa dôraz kladie na streleckú pozíciu a techniku, a potom nasleduje osobitný silový tréning.

Keď ste raz skúsili biatlon, budete mať chuť vyskúšať si to znovu, dúfajúc, že na budúce trafíte viac cieľov.

Vyskúšajte si biatlon doma

Našťastie biatlon sa dá trénovať aj bez ozajstnej pušky a streľby na terč. Môžete si vyskúšať pocit zo športu a pocítiť výhody prostredníctvom aerobikového tréningu a množstva hier „streľby na cieľ“ – všetky v krytých priestoroch. Skierg ponúka najlepšiu simuláciu lyžovania, ale môžete aj veslovať alebo vyskúšať inú aerobikovú aktivitu. Namiesto streľby môžete napr. hádzať loptu cez kruh, laserovú zbraň alebo striekaciu pištoľ. Ako penalty, môžete použiť trestné kolo lyžovania – alebo inú výzvu, ako napr. skracovačky.

Biatlon na výkonnostnom monitore

Výkonnostný monitor ukladá intervalový čas, range time a celkovo uplynulý čas pre všetky tréningy.  Biatlonová funkcia na monitore vám umožňuje nastaviť lyžiarske intervaly na striedanie so streľbou na cieľ.

Možnosť biatlon vám umožňuje:

 • Zvoliť si ľubovoľný počet intervalov  (2 až 15)
 • Zvoliť si dĺžku intervalu
 • Zvoliť si vzdialenosť trestného kola (od 50m do 250m v 50m úsekoch) alebo si nezvoliť penaltu

Poznámka: Ak si nezvolíte trestnú vzdialenosť, jednoducho budete mať nedefinovaný oddychový čas do 10 minút medzi vašimi intervalmi. Toto môžete využiť ako inú formu penalty ak chcete, ako skracovačky alebo niečo iné čo chcete trénovať!

Navrhované tréningy biatlonu s nedefinovaným oddychom

Najprv sa rozhodnite co budete namiesto streľby na cieľ na tréning presnosti. V skutočnom biatlone budete strieľať na 5 cieľov zo vzdialenosti 50 metrov a za každý minutý cieľ dostanete penaltu.

Ponúkame vám niekoľko nápadov:

 • Skúste trafiť 5 loptičiek do koša.
 • Postavte si 5 plastových fliaš a skúste do nich triafať lptičkou.
 • Alebo ak máte terč na šípky alebo basketbalový kôš v blizkosti vášho trenažéru, môžete použiť tieto.

Potom si nastavte intervaly. Skutočný biatlonový pretek má buď 3 intervaly s 2 streleckými stanovišťami alebo 5 intervalov so 4 streleckými stanovišťami. Navrhujeme, aby ste vyskúšali 5 intervalov, aby ste si zatriafali 4-krát. Tu je návod ako si nastavíte svoj výkonnostný monitor:

 1. Z hlavného menu si zvoľte "Hry".
 2. Zvoľte Biatlon.
 3. Na obrazovke monitoru sa zobrazí automaticky predvolená vzdialenosť 500 m a 3 intervaly. Buď si ponechajte predvolenú vzdialenosť alebo použite tlačidlá +/- a nastavte si preferovanú vzdialenosť.
 4. Stlačte pravú šípku dokiaľ vám nezabliká na obrazovke "Počet intervalov". Použite tlačidlo + a nastavte si 5 intervalov.
 5. Stlačte pravú šípku dokiaľ sa vám nezobrazí “Voliteľná penalta”, potom použite tlačidlo + a nastavte si trestnú vzdialenosť. Navrhujeme 100 metrov.
 6. Svoju voľbu potvrdíte stlačením zaškrtávacieho políčka. Teraz môžete začať svoj biatlonový tréning.

Poznámka: Lyžiarsky trenažér SkiErg je autentickejší pre biatlon, ale biatlon si môžete vyskúšať aj veslárskom trenažéri.

Štart!

Lyžujte (alebo veslujte) pokiaľ vás monitor nevyzve, aby ste zastali. Teraz nasleduje "streľba". Po absolvovaní "streľby" sa vráťte k PM monitoru a stlačením tlačidla si navolíte počet penált, ktoré ste dostali (koľko krát ste nezasiahli cieľ). Potom zvoľte "Pokračovať" a pokračujte v lyžovaní. Toto zopakujte dovtedy kým absolvujete streľbu 4-krát a keď dokončíte všetkých 5 intervalov lyžovania. Zaznamenajte si svoj čas, aby ste sa v budúcnosti mohli pokúsiť ho vylepšiť.

Svalové skupiny