Šport C2 Indoor Rowing

Hľadaj články
Úvod / Trenažéry C2 / Tréning / Základné pravidlá

Základné pravidlá

Základné pravidlá cvičenia na veslárskom trenažéry 

Kardiovaskulárna kondícia

Kardiovaskulárna kondícia sama o sebe bola dlho považovaná za synonymum zdravia. Je to druh cvičenia, ktoré posilňuje činnosť srdca a pľúc. Kardiovaskulárne cvičenie vykonávame pri veslovaní, behu, jazde na bicykli a mnohých ďalších aktivitách. Je to podstatná a rozhodujúca zložka zdravého životného štýlu. 

Základné pravidlá

Urobte si z cvičenia na veslárskom trenažéri zvyk. Kardiovaskulárne cvičenie by sa malo stať pravidelnou súčasťou vášho denného poriadku minimálne 4 – 5 krát týždenne. Ak je to pre vás príliš náročné, môžete si vytýčiť za cieľ zaradiť sa do Klubu milionárov (The Milion Meter Club). Veslujte s priateľmi. Táto stimulácia vás udrží pri pravidelnom veslovaní.

  • Obmieňajte cviky. Ak veslujete nepretržite 30 minút, skúste si urobiť niekoľko prestávok pre zmenu. Na našich WWW stránkach i tlačených materiáloch nájdete veľký výber zaujímavých cvikov.
  • Zaznamenávajte si výsledky cvičení. Vyžiadajte si od nás záznamové formuláre, ktoré poskytujeme zdarma. Môžete rovnako pre denné záznamy výsledkov použiť kalendár alebo tabuľkový kalkulátor. Zaznamenávanie odjazdených metrov vám umožní prehľad o vašich výkonoch.
  • Pravidelne si overujte stav vašich výkonov jazdou „na čas“. Zaznamenávajte si svoje najlepšie výkony do „on-line“ rebríčku na internete. Neskúšajte byť hneď najlepší, snažte sa skôr udržať a prekonávať svoje vlastné najlepšie časy. 

 

Veslársky trenažér Concept2 vám umožní vykonávať prvotriedne kardiovaskulárne cvičenie. Vzhľadom k tomu, že sa pri cvičení do práce zapojuje väčšina svalových skupín, zlepšuje sa tým práca srdca a pľúc a zároveň spaľujete prebytočné kalórie. Sami si podľa svojich možností určujete intenzitu záťaže a preto je toto cvičenie vhodné pre kohokoľvek, bez ohľadu na úroveň fyzickej kondície alebo momentálneho zdravotného stavu.

 

Posilňovanie

Posilňovanie je nutným doplnkom kardiovaskulárneho cvičenia. Posilňovanie pôsobí preventívne proti osteoporóze a strate svalovej hmoty pri procese starnutia. Zostanete pri sile, zabránite vzniku „stareckých“ zlomenín a budete žiť dlho a radostne. Naviac cvičením dochádza ku spaľovaniu kalórií, svaly udržujete silné a predchádzate nezdravej obezite.

Základné pravidlá

  • Pravidelnosť: posilňujte pravidelne, najmenej 3 krát do týždňa.
  • Nepreťažovať sa: pre účinné posilňovanie nemusíte dvíhať ťažké závažie.

Veslársky trenažér umožňuje komplexné posilňovanie. Za týmto účelom vykonávajte krátke cvičenia pri nastavení na vyššiu záťaž.

 

Pružnosť

Pružnosť je dôležitá, pretože znižuje možnosť zranenia a zdokonaľuje zmysel pre rovnováhu.

Základné pravidlá

  • Svaly preťahujte pravidelne. Preťahovanie sa najlepšie robí po rozohriatí. Studené svaly sa  preťahujú ťažšie.
  • Nepreťahujte so silou. Preťahovanie máte cítiť, nesmie však bolieť.
  • Nerobte trhavé alebo rýchle pohyby.
  • V každej pozícii vydržte niekoľko sekúnd.

Pohyby pri veslovaní samy o sebe značne podporujú rozvíjanie pružnosti. Napriek tomu doporučujeme pridať ďalšie preťahovacie cviky.

Náš sprievodca tréningom vám ukáže niekoľko dobrých preťahovacích cvikov určených pre veslárov. Predstavujeme jeden z obľúbených cvikov, ktorý vás udrží v kondícii. Tento cvik je zameraný na kolenné šľachy, ich nepružnosť nepriaznivo ovplyvňuje dve obvykle problémové miesta – chrbát a kolená.

Ľahnite si na chrbát. Ohnite jednu nohu, objímte koleno obidvoma rukami a pritiahnite si ho k telu. Potom nohu natiahnite a s pomocou rúk jemne priťahujte natiahnutú nohu smerom k tvári. Ucítite napätie v kolenných šľachách. Opakujte cvik s druhou nohou.


Svalové skupiny